Karavan İçin En Uygun Araç Hangisi ?

Karavan sahibi olma noktasında karar verdiyseniz ilk ve en zorlayıcı adımlardan birisi şüphesiz araç seçimidir. Karavan yapımı esnasında bütçenize ve yaşam tarzınıza bağlı olarak "karavan yapmak için en uygun araç hangisi" sorusunun cevabını yine siz vereceksiniz. Bu tercihin sabit bir doğrusu yoktur ancak aşağıda belirteceğimiz kriterleri dikkate alarak tercihinize yön verebilirsiniz.

 • Araç İç Hacmi ve Tasarımı

PSA grubu dediğimiz Ducato, Boxer, Jumper model araçların kareye benzer kasa yapısı sektörde lider olmasına yetiyor da artıyor desek yeridir. Bütün dünyada en çok tercih edilen araç modelinin başını çekmeye devam ediyor. Bu yaygınlığı karavan yapımı esnasında malzeme alırken de size birçok artı sağlıyor. Bu şaselere uygun ekipmanları bulmak oldukça kolay. Döner koltuk mekanizmaları, şase altına su depoları, yedek parça kolaylığı gibi fazlaca artıları var. Bunun yanında mekanik olarak da problemler yaşamanız durumunda yedek parça ve servis ağı da oldukça rahat bulunabiliyor.

Hemen arkasından gelen model ise Sprinter ve Crafter modelleri. Bu iki araç da yine aynı kasa yapısına sahiptir. Kasaları yukarıya doğru daralarak devam eder. Bu araçların en büyük eksisi yatak boyudur. Eğer uzun boyluysanız bu araçlarda enlemesine yatmanız pek mümkün değil. Ancak bu durum için üretilmiş çözümler mevcut. Aracın yatak kısmının baş ve sonundaki şaseyi keserek fiber bir parça montajı ile yatak boyunu uzatmanız mümkün. Yine bu araçlar için de üretilmiş atık su depoları vs mevcuttur.

Ford Transit'in yeni kasası Avrupa'da ve Türkiye'de yeni yeni rağbet görmeye başlamıştır. Bu araç kasa yapısı itibariyle kare gibi gözüküp sizi sevindirse de dışı sizi içi bizi yakar. Aracın en büyük eksisi şasenin hem arkadan öne doğru daralması hem de yukarıdan aşağı doğru daralmasıdır.Bu da şu demek hem mobilya kalıplarında hem de tavan yapımı esnasında vakit kaybı ve bolca emek demektir. Bununla birlikte ekipman konusunda da sıkıntı yaşanması olasıdır. Araç altı atık su deposu montajı için ya istepne kısmındaki lastikleri söküp o bölgeye bir depo uydurmanız gerekecek ya da benzin deposunun yanındaki boşluğa özel bir depo yaptırmanız gerekecektir.

Neredeyse bütün araç modellerinde 11 metreküp, 13 metreküp, 15 metreküp gibi hacimler mevcut olup ne kadar minimal yaşamak istediğinize ve bütçenize göre tercih yapabilirsiniz.

 • Motor ve Çekiş Gücü

Karavan için uygun araç ararken aracınızı nerelerde, ne şartlarda kullanmak istediğinize göre değerlendirmeniz gereken önemli bir konu olduğu kanaatindeyiz. PSA grubu araçlar önden çekişli olup Crafter, Sprinter, Ford model araçlar arkadan çekişlidir. Yakıt kısmında arkadan çekişli araçlara bakıldığında tüketimin daha fazla olduğu görülecektir. Ancak arkadan çekişli araçların motokaravanların 3000-3500 kilo ağırlıklarda olduğu göz önünde bulundurularak çekiş gücü açısından ve arabayı zorlama açısından önde olduğu da şüphesizdir.

PSA grubu araçlar asfalt aracıdır desek bu tabir yanlış olmayacaktır. Bu araçlar arazide zorlandığı taktirde mekanik problemler çıkartma ihtimali diğer araçlara nazaran daha yüksektir. Ülkemiz açısından düşünüldüğünde özellikle eski kasa Ford Transitlerin ülkenin doğusunda daha sık kullanıldığını görebilirsiniz. Bu tercih de boşa olmasa gerek.

 • Minibüs mü panelvan mı ?

Karavan için en uygun araç minibüs mü panelvan mıdır? Minibüs tercih etmenin artıları ve eksilerine değinecek olursak en büyük eksisi yalıtım olacaktır. Araçta ne kadar fazla araç camı o kadar yalıtım kaybı demektir. Ancak iyi bir yalıtımla bu durum da telafi edilebilir seviyededir. Artılarına bakılacak olursa öncelikle temiz bir aracınız olur. Bu tip araçlar minibüs olarak yaşamına başladığı için sadece yolcu taşımada kullanılmıştır. Dolayısıyla panelvanlar kadar yorulmamış olup, şasede darbeler ezikler çürükler görme olasılığınız çok düşüktür.

Bir diğer artısı ülkede tam bir problem olan koltuk sayısı sorunsalını en kolay yoluyla çözebilirsiniz. Panelvan araçlarda 2+1 olan koltuk sayısını ve düzenini değiştirmek istediğinizde ruhsatınızla uygun bir seri tadilat belgesi bulmanız gerekmektedir. Bu belge sadece firmalar tarafından belli testler geçildikten sonra alınabilmektedir. Bazı firmalar almış oldukları bu belgeyi ücret mukabilinde kullandırtmaktadır.

Ruhsatınızla uyumlu ise öndeki ikili koltuğu teke düşürüp arkaya emniyet kemerli ikili koltuk koyabilir hale gelirsiniz. Eğer 4 kişilik aile iseniz yasal olarak seyahat etmek için böyle bir duruma muhtaçsınız. Minibüs alırsanız arkada bulunan koltuklardan istediğiniz kadarını sökerek ona göre ruhsat çıkartabilirsiniz. Bu da sizi yaklaşık olarak 5500-6000 TL kadar bir rakamdan kurtaracaktır. Eğer kalabalık bir aile iseniz bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

 • Araçlardaki 5 yaş sınırı !

Karavan sektörüne en büyük darbeyi vuran hukuki engellerden bir tanesi budur.Girişimler devam etse de çözülmemiş bir problem olarak karşınıza çıkacaktır. 5 yaştan büyük bir araca binmeye mahkumuz. 2020 ya da 2021 model bir araç alıp karavana çevirmek istediğiniz taktirde yüzde 200 gibi bir ötv ile karşı karşıya kalacaksınız. O yüzden böyle bir sıkıntı yaşamamak için aracınızın 5 yılını doldurmuş olmasına dikkat etmenizde fayda vardır.

Sonuç olarak karavan için uygun araç seçmek karavanı en az yapmak kadar yorucu bir iş olacaktır. En iyi karavan olacak araç şasesinden belli olur atasözünü buraya bırakıyoruz :) Karavan için uygun araçlar listesine göz atmayı unutmayın.

Karavana Uygun Araçlar

 1. PSA Grubu ( Ducato/Boxer/Jumper)
 2. Mercedes Sprinter
 3. Volkswagen Crafter
 4. Iveco Daily
 5. Renault Master
 6. Ford Transit
 7. VolkswagenTransporter
 8. Fiat Doblo

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın